top of page
vitamín-C.jpg

VITAMÍN C

Co je vitamín C a proč jej potřebujeme?

Vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, je látka, rozpustná ve vodě, která posiluje funkčnost imunitního systému. V těle působí jako antioxidant, pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Vitamín C je nezbytný pro tvorbu kolagenu – proteinu, který se podílí na hojení ran. Kromě toho vitamín C zlepšuje vstřebávání železa z potravy, je rovněž důležitý pro přeměnu bílkovin a tuků, a pro tkáňové dýchání.

Co jsou volné radikály?

Volné radikály vznikají při běžné látkové výměně v buňkách. Je to přirozený proces. Zdravé tělo při dostatečném přísunu vitamínů je schopné volné radikály vychytávat. Nezdravý životní styl, stres, nedostatek spánku, kouření, znečištěné životní prostředí a UV záření přispívají k vzniku nadměrného množství volných radikálů, které způsobují změny v propustnosti buněčných membrán a v transportu iontů.

Co je oxidativní stres?

Oxidativní stres je v podstatě nerovnováha mezi tvorbou volných radikálů a schopností těla potlačit jejich škodlivé účinky prostřednictvím antioxidantů (zametačů). Oxidativní stres může vést k mnoha civilizačním chorobám jako například chronický únavový syndrom, srdeční a cévní onemocnění, Parkinsonova choroba, Alzheimerovy choroba, genová mutace, rakovina, ateroskleróza, srdeční selhání, infarkt myokardu a zánětlivá onemocnění. Antioxidant = prevence Předejít civilizačním chorobám není vždy možné, některé jsou způsobené genetickými dispozicemi a jinými faktory. Ale zdravým životním stylem a pravidelným přísunem vitamínů můžeme proces stárnutí zpomalit a některé choroby zmírnit.

Doporučená denní dávka Vitamínu C:

Vědci a lékaři se dodnes přou, jaká je pro člověka optimální potřeba vitamínu C. Zatímco v odborné literatuře uváděná hodnota DDD nebo RDI (minimální denní dávka) 80mg je již překonaná a doporučuje se obecně 200mg, nemalá skupina oponentů uvádí potřebnou denní dávku mnohem vyšší a to 1g a více. Tým výzkumníků z Národního institutu zdraví USA uskutečnil v roce 1998 kompletní analýzu popisující vliv různých dávek vitamínu C užívaných dlouhodobě na zdraví mladého člověka. Odborníci zjistili, že teprve denní dávka 700 až 1000 mg vitamínu C u osoby hmotnosti do 90 kg, je schopna plně saturovat krevní plazmu. Pokud je člověk absolutně zdravý jedinec, nekouří, nepije alkohol, neužívá žádné léky, není vystaven stresu, záření mobilních telefonů, dýchá čistý vzduch a 5 x denně si dopřává zeleninu a ovoce ze zahrádky (ne ze supermarketu) nepotřebuje doplňovat vitamín C. Pro nás ostatní je ale doplňování vitamínu C nezbytností. Problém je určit kolik a v jaké formě vitamín C užívat. Každý organizmus má jinou potřebu a toleranci jednotlivých vitamínů. Proto zde uvedená doporučení jsou obecná, nemusí platit pro každého.Perorálně podávaný vitamín C nám dobře poslouží jako prevence v době, kdy nás netrápí žádné zdravotní problémy. Pro stanovení optimální denní dávky je nutné vzít v úvahu faktory, jako jsou věk a váhu jedince, užívané léky, celková anamnéza, životní styl (strava, cigarety, stres, alkohol) atd. V rámci prevence jsou obvyklé denní dávky vitamínu C 300mg – 1g. V případě nástupu nemoci, při stresu nebo v chřipkovém období můžeme denní  perorální dávky ještě zvýšit, ale stále jsme zde limitováni transportní schopností tenkého střeva. Zatímco 300mg vstřebáme téměř 100%, u dávky 1,5g je to méně jak 50%.

Vitamín C ve vyšších dávkách parenterálně:

  • ochraňuje leukocyty před oxidativním stresem – vychytává volné radikály tzv. scavenger volných radikálů v organismu

  • ochrana imunitních buněk IS před toxicitou chemoterapeutik

  • ↑ proliferaci a diferenciaci lymfocytů

  • zlepšuje odpověď lymfocytů na antigenní podněty

  • obrana proti virům, bakteriím

Indikace:

  • Chřipky, virózy, nachlazení – prevence infekcí obecně

  • Únavový syndrom, vyčerpanost,Burnout (syndrom vyhoření) – prevence vyčerpání organizmu

  • Postcovidový syndrom - podpora regenerace organismu po prodělání onemocnění Covid-19

  • Chlamydiové infekce, Mykoplazmové infekce, afty, kvasinkové a plísňové onemocnění

  • Akutní a chronická zánětlivá onemocnění (sinusitida, tonsilitida, otitida, stomatitida)

  • Operace, hojení ran – urychlení hojení ran

  • Vrásky a stárnutí – zpomalení stárnutí a regenerace organizmu

  • Chronická bolest zad a kloubů, revmatické choroby – regenerace a zpomalení onemocnění

  • Alergie, senná rýma, dermatitida (zánět kůže) v rámci léčby IVC jsou dosahovány velice dobré výsledky.

  • Alkoholismus, Kouření – regenerace organizmu, prevence chronických následků

  • Autoimunitní choroby – revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, Crohnova choroba, psoriáza

  • Herpetické infekce, herpes zoster (pásový opar) – urychlení hojení ( doplněk antivirové léčby )

  • Chlamydie, EB viry, cytomegaloviry, borelióza – urychlení hojení ( doplněk antibiotické léčby )

  • Onkologické onemocnění – lepší tolerance základní protinádorové léčby, v některých případech synergie s cytostatiky samozřejmě ve spolupráci s klinickým onkologem

  • Epilepsie – podpora regenerace procesů v CNS a tvorba neurotransmiterů ( v kombinaci se základní léčbou )

  • Osteoporóza – Vysoké dávky vitamínu C v kombinaci s vitamínem D jsou vhodnou prevencí proti osteoporóze pro ženy po menopauze a muže 60+

  • Metabolický syndrom (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka) – Léčba pomocí IVC zde muže být velice efektivní, ale pouze v případě aktivní spolupráce pacienta – dodržování nutričního plánu s dostatkem pohybu. U pacientů s cukrovkou dochází obecně k redukci hodnot glukózy v séru.

  • Hepatitida typu B, C Byla zveřejněna studie při hepatitidě B, kdy jedné skupině pacientů byl podáván IVC a druhá skupina je nedostávala. První skupina potřebovala polovinu času, než se hladiny jaterních testů (ALT, AST) normalizovaly, navíc žádný z těchto pacientů se nedostal do chronického stadia onemocnění

Dávkování a základní informace:

  • Prevence a posílení imunity: 3 aplikace v dávkování 1x týdně nebo po dobu 1 měsíce. Ideální je taková preventivní kúra na jaře (duben/květen) a na podzim (říjen/listopad).

  • Terapie: 1 aplikace v dávkování 2-3x týdně po dobu 1 až 3 měsíců, podle závažnosti onemocnění.

Před a po aplikaci je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin (cca 2–3,5 litry denně v závislosti na tělesné hmotnosti pacienta ).

Cena:

viz ceník

Kontraindikace:

Přípravek by neměl být aplikován u pacientů s oxalátovou urolitiázou a nemocemi spojenými s patologií metabolismu železa a jeho ukládáním v organismu (talasemie, hemochromatóza, sideroblastická anemie). Kontraindikací je taky alergie či přecitlivělost na vitamín C.

Těhotenství a kojení:

Během těhotenství a kojení nemá být překročeno množství 100–500 mg kyseliny askorbové denně. Kyselina askorbová je vylučována do mateřského mléka a prochází placentou.

Důležité upozornění:

Vitamín C není lék, ale jenom doplňkem léčby různých onemocnění. Každý pacient a jeho onemocnění se proto posuzují individuálně a vždy v konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Vitamín C: Services
bottom of page